Untitled

Глава 16

ДЕПОЗИТАРІЙ

Стаття 157

Фонд повинен призначити депозитарія, якому він доручає зберігання своїх активів на підставі належної угоди.

Стаття 158

(1) Депозитарієм може бути банк, який

1) є внутрішнім банком відповідно до Закону про банківську діяльність;

2) має мінімальний капітал у злотих, еквівалентний 100 млн. екю, якщо в ньому мають зберігатися активи відкритого фонду, або 30 млн. екю, якщо в ньому мають зберігатися активи фонду для працівників;

3) не володіє акціями товариства, що управляє фондом, активи якого у ньому зберігаються, або акціями будь-якого суб'єкта, пов'язаного з таким товариством, і не підтримує жодних інших фінансових відносин з такими суб'єктами;

4) не дає і не бере позик у фонду, чиї активи він зберігає, або у відповідного товариства, якщо сума позики або авансу перевищує 1% вартості активів фонду;

5) не має жодних працівників або членів своїх керівних органів, що є

a) членами правління або спостережної ради або працівниками товариства, що управляє фондом, чиї активи зберігаються в банку;

b) членами правління або спостережної ради або працівниками пов'язаних компаній для згаданого у підп. а) товариства.

(2) Депозитарієм може бути Національний депозитарій, якщо він відповідає умовам, зазначеним у підп. 3-5 п.1.

Стаття 159

(1) Службові обов'язки депозитарію стосовно зберігання активів фонду включають:

1) ведення реєстру активів фонду, внесених на відповідні рахунки і депонованих у депозитарію або в інших суб'єктів, що мають на це право згідно з окремими законами або на підставі угод, схвалених депозитарієм;

2) забезпечення обчислення вартості чистих активів фонду в такий спосіб, що дозволяє фонду виконати зобов'язання, згадані у Главі 17;

3) забезпечення відповідності цьому Закону і положенням статуту фонду угод про придбання і продаж активів фонду;

4) виконання розпоряджень фонду, якщо ці розпорядження не порушують закон і статут фонду, і на думку депозитарію, не загрожують збереженості активів фонду;

5) забезпечення інвестування активів фонду відповідно до закону і статуту фонду;

6) забезпечення своєчасної сплати будь-яких належних сум в операціях, що стосуються активів фонду і в угодах з членами фонду;

7) виконання розпоряджень будь-якого ліквідатора стосовно ліквідації фонду;

8) виконання інших зобов'язань, передбачених цим Законом.

(2) За розпорядженням фонду, депозитарій може складати згадані у підп. 1 п.1 угоди з банками або фінансовими закладами, розташованими за межами Польської Республіки, якщо вартість капіталу таких банків або фінансових закладів становить принаймні 200 млн. екю.

(3) Депозитарій зобов'язаний також від імені членів фонду порушувати позов проти товариства у випадку спричинення будь-якої шкоди внаслідок невиконання або неправильного виконання товариством обов'язків щодо управління і представництва фонду.

(4) Депозитарій забезпечує виконання згаданих у підп. 2-3 і 5-6 п. 1 обов'язків фонду згідно з чинним законодавством і статутом фонду, принаймні за допомогою постійного контролю за фактичними і правовими діями фонду і приведення таких дій у відповідність до належних законів і статуту фонду.

Стаття 160

(1) Угода з депозитарієм охоплює зокрема конкретні обов'язки депозитарію і фонду, спосіб виконання цих обов'язків, оплату послуг депозитарію і спосіб обчислення витрат і зборів, що стягуються з фонду; вона також зазначає особу, призначену депозитарієм для передачі угоди. Угода не обмежує статутні обов'язки депозитарію.

(2) Депозитарій несе відповідальність за будь-які збитки, спричинені його невиконанням або неправильним виконанням своїх обов'язків відповідно до цього Закону.

(3) Згадана у п. 2 відповідальність не може зніматися або обмежуватися будь-якою угодою з депозитарієм або дорученням обов'язків хоронителя активів іншому суб'єкту.

(4) Якщо угода з депозитарієм розривається за письмовим сповіщенням, термін сповіщення повинен бути не менше 6 місяців. Сторона, що дає сповіщення, негайно повідомляє органу нагляду про це сповіщення, а також про причини розриву угоди.

Стаття 161

(1) У випадку невиконання або неправильного виконання угоди депозитарієм,

1) фонд розриває угоду і негайно сповіщає орган нагляду про цей факт;

2) орган нагляду може запропонувати фонду змінити депозитарія.

(2) Орган нагляду може також запропонувати фонду змінити депозитарія у випадку істотного погіршення фінансового стану депозитарію, що загрожує схоронності активів, довірених йому для зберігання.

(3) Національний банк Польщі негайно сповіщає орган нагляду про будь-яке погіршення фінансового стану банку, що діє, як згаданий у п. 2 депозитарій.

(4) Комісія по цінних паперах і біржах негайно сповіщає орган нагляду про будь-яке погіршення фінансового стану Національного депозитарію у випадку, згаданому у п. 2.

(5) У ситуаціях, зазначених у пп. 1 і 2, термін сповіщення може бути коротшим, ніж термін сповіщення, зазначений у п. 4 Ст. 160.

Стаття 162

(1) Якщо депозитарія оголошено банкрутом, і якщо прийняте рішення про його ліквідацію, або якщо орган нагляду встановив, що депозитарій серйозно порушив умови угоди у такий спосіб, що загрожує схоронності активів фонду або інтересам його членів, фонд негайно призначає іншого депозитарія. У такому випадку не застосовується положення, сформульоване у першому реченні п. 4 Ст. 160.

(2) Попереднє положення застосовується відповідним чином, якщо депозитарій не відповідає будь-якій з вимог, перелічених у Ст. 158, і в такому випадку депозитарій повинен негайно повідомити про це фонд і орган нагляду.

Стаття 163

(1) Кожна заміна депозитарію здійснюється у такий спосіб, що забезпечує безперервне виконання обов'язків щодо зберігання активів фонду.

(2) У випадку розриву угоди з депозитарієм, усі активи фонду, що були у нього на зберіганні, а також усі документи, що стосуються виконання обов'язків, згаданих у п. 1 депозитарій передає новому депозитарію в узгоджений сторонами термін, без будь-якої неправомірної затримки.

Стаття 164

(1) Депозитарій негайно інформує орган нагляду про будь-який факт, що на його думку становить дію або бездіяльність, яка може призвести до порушення закону або статуту фонду, або перешкодити належному захисту інтересів будь-якого члена фонду.

(2) Депозитарій негайно інформує орган нагляду про будь-які виявлені неправильності в обчисленні вартості чистих активів фонду, вартості одиниці обліку і норми доходу, згаданих у Ст. 166, 169 і 170.

Стаття 165

Активи фонду, депоновані згідно з положенням цієї Глави, не підпадають під дію виконавчого судочинства стосовно власності депозитарію або згаданих у підп. 1 п. 1 Ст. 159 суб'єктів, не становлять частину конкурсної маси при банкрутстві депозитарію або цих суб'єктів, і не охоплюються жодними процедурами урегулювання рахунків.

Глава 17

ОЦІНЮВАННЯ АКТИВІВ І ОБЧИСЛЕННЯ ДОХІДНОСТІ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ

Стаття 166

Вартість чистих активів фонду визначається у кожний день оцінювання, згаданий у Ст. 168, і повідомляється органу нагляду.

Стаття 167

Оцінювання чистих активів фонду застосовується для визначення ціни одиниці обліку згідно з положеннями Глави 9.

Стаття 168

(1) День оцінювання для відкритого фонду означає кожний робочий день (за винятком субот). День оцінювання для фонду для працівників означає останній робочий день кожного місяця.

(2) Статут фонду для працівників може передбачати інші дні оцінювання.

Стаття 169

Вартість одиниці обліку фонду визначається відповідним фондом за станом на день оцінювання у кожний день оцінювання і повідомляється органу нагляду, а у випадку відкритого фонду повідомляється також одному з інформаційних агентств, зазначених органом нагляду.

Стаття 170

Фонд, що отримує внески протягом принаймні 24 місяців, в кінці останнього місяця кожного кварталу визначає дохідність за останні 24 місяці. Норма доходу повідомляється органу нагляду і одному з інформаційних агентств, зазначених органом нагляду.

Стаття 171

Фонд також зобов'язаний повідомляти депозитарію згадані у Ст. 166, 169 і 170 цифри негайно після їхнього визначення.

Стаття 172

Дохідність фонду є вираженою у відсотках різницею між середньою вартістю одиниці обліку в останній день місяця, яким закінчується квартал, і вартістю згаданої одиниці в останній робочий день місяця, що закінчився на 24 місяці раніше.

Стаття 173

(1) Середньозважена дохідність усіх відкритих фондів за останні 24 місяці є сумою добутків згаданої у Ст. 170 норми доходу кожного з відкритих фондів на середній індекс біржового курсу акцій відповідного відкритого фонду. Середній індекс біржового курсу акцій відкритого фонду є середнім арифметичним індексу біржового курсу акцій за станом на останній робочий день місяця, що передував 24-місячному періоду, і індексу біржового курсу акцій за станом на останній день останнього місяця 24-місячного періоду. Індекс біржового курсу акцій відкритого фонду за станом на даний день є відношенням вартості чистих активів цього фонду і вартості чистих активів усіх відкритих фондів відповідно до Ст. 170 за станом на день обчислення індексу.

(2) Середньозважена дохідність усіх відкритих фондів оприлюднюється керівником органу нагляду.

Стаття 174

Рада міністрів видає указ, що визначає

1) докладні правила обчислення дохідності і середньозваженої дохідності всіх відкритих фондів, включно з правилами округлення згаданих величин;

2) дату сповіщення органу нагляду відкритим фондом про дохідність відкритого фонду і спосіб такого сповіщення, а також дату сповіщення інформаційного агентства відкритим фондом про дохідність відкритого фонду і спосіб такого сповіщення;

3) форму, в якій керівник органу нагляду оприлюднює середньозважену дохідність усіх відкритих фондів, згадану у п. 1 Ст. 173;

4) дату і спосіб сповіщення органу нагляду відкритим фондом про вартість активів фонду і вартість одиниці обліку.

Глава 18

ДЕФІЦИТ

Стаття 175

(1) Дефіцит у відкритому фонді має місце, якщо згадана у Ст. 170 дохідність фонду за останні 24 місяці нижча за мінімально необхідну дохідність.

(2) Мінімально необхідною дохідністю є менша з двох величин: дохідність, на 50% нижча за середньозважену дохідність усіх відкритих фондів у відповідний період, і дохідність, на чотири відсоткові пункти нижча за середньозважену дохідність усіх відкритих фондів.

(3) Величина дефіциту обчислюється, як відношення кількості одиниць обліку фонду за станом на останній робочий день 24-місячного періоду і різниці між вартістю одиниці обліку, необхідною для забезпечення мінімально необхідної дохідності, і фактичною вартістю одиниці обліку за станом на останній робочий день 24-місячного періоду.

Стаття 176

(1) При наявності дефіциту, відкритий фонд зобов'язаний не пізніше 3 днів після оприлюднення керівником органу нагляду середньозваженої дохідності всіх відкритих фондів використати для усунення дефіциту доступні активи резервного рахунку, згаданого у п. 1 Ст. 181.

(2) Якщо активів резервного рахунку не вистачає для покриття дефіциту, універсальне товариство покриває дефіцит зі своїх власних активів не пізніше 14 днів після оприлюднення керівником органу нагляду середньозваженої дохідності всіх відкритих фондів.

Стаття 177

(1) Якщо універсальне товариство не здатне покрити дефіцит згідно з п. 2 Ст. 176, його правління негайно сповіщає орган нагляду, що подає у відповідний суд клопотання про визнання згаданого товариства банкрутом.

(2) Якщо товариство визнано неплатоспроможним, активи товариства можуть використовуватися тільки для покриття дефіциту, після попереднього виконання всіх зобов'язань перед його зовнішніми кредиторами в порядку, визначеному підп. 1-3 § 1 Ст. 204 Указу Президента Польської Республіки про банкрутство від 24.10.1994 (Journal of Laws, № 93, item 834, 1991 № 118, item 512, 1994 № 1, item 1, 1995 № 85, item 426, 1996 № 6, item 43, № 43, item 189, № 106, item 496, № 149, item 703, 1997 № 28, item 153, № 54, item 349), і до виконання зобов'язань, згаданих у підп. 5-9 § 1 Ст. 204 згаданого Указу.

Стаття 178

Тією мірою, якою дефіцит не покривається відповідно до Ст. 176 і 177, він покривається з гарантійного фонду.

Стаття 179

(1) Якщо дефіцит спричинений втратою активів відкритого фонду депозитарію, причому такі активи мають реальну форму, депозитарій покриває будь-який дефіцит до використання резервного рахунку, власних ресурсів універсального товариства або гарантійного фонду.

(2) Депозитарій покриває дефіцит не пізніше 14 днів після повідомлення про дефіцит, навіть якщо втрату активів відкритого фонду не можна віднести на рахунок помилки депозитарію.

(3) Гарантійний фонд претендує на відшкодування своїх ресурсів, витрачених на покриття дефіциту, за рахунок депозитарію або його конкурсної маси.

Стаття 180

У випадку, коли дефіцит не можна покрити з використанням ресурсів гарантійного фонду, покриття дефіциту гарантує державна скарбниця на умовах, визначених іншими законами.

Стаття 181

(1) Відкритий фонд створює резервний рахунок з відрахувань з власних коштів універсального товариства, що управляє фондом.

(2) Кошти, внесені на резервний рахунок, становлять активи фонду.

(3) Орган нагляду може оштрафувати товариство, яке не робить внесків на резервний рахунок, на суму до 500 тис. польських злотих.

Стаття 182

Кошти, внесені на резервний рахунок, не підпадають під дію виконавчого судочинства стосовно універсального товариства.

Стаття 183

Рада міністрів видає указ, що визначає

1) докладні правила покриття дефіциту у випадках, згаданих у Ст. 176-179;

2) частку чистих активів відкритого фонду, що підлягає зберіганню на резервному рахунку, за умови, що вона не може складати менше 1% і більше 3% вартості чистих активів фонду, і що вона може залежати від частки, яку складає вартість чистих активів фонду в сумарній вартості чистих активів усіх відкритих фондів;

3) спосіб, що застосовується універсальним товариством для обчислення вартості активів, що підлягають переказу на резервний рахунок;

4) спосіб, що застосовується універсальним товариством для зняття будь-яких надлишкових сум з резервного рахунку.

Глава 19

ГАРАНТІЙНИЙ ФОНД

Стаття 184

Цим закладається гарантійний фонд, яким управляє Національний депозитарій.

Стаття 185

(1) Активи гарантійного фонду складаються з внесків, зроблених універсальними товариствами зі своїх власних коштів, та інвестиційних доходів на внески. Активи гарантійного фонду не підпадають під дію виконавчого судочинства стосовно активів універсального товариства.

(2) Внески кожного універсального товариства до гарантійного фонду прямо пропорційні вартості чистих активів фонду для кожного відкритого фонду, яким управляє таке товариство.

(3) Спосіб сплати і сума внесків до гарантійного фонду визначаються указом Ради міністрів, з тим обмеженням, що загальна вартість активів гарантійного фонду не може перевищувати 0,1% від сукупної вартості чистих активів усіх відкритих фондів, за умови, що сума зобов'язань фонду не перевищує згадану величину.

Стаття 186

(1) Час, спосіб і процедура сплати внесків, а також спосіб і процедура управління гарантійним фондом, включно з використанням його активів, визначаються статутними нормами, ухваленими Національним депозитарієм і затвердженими органом нагляду.

(2) Статутні норми повинні також визначати спосіб використання активів гарантійного фонду, докладні умови і процедуру виплат з цих активів і їхнього відшкодування універсальним товариствам, а також спосіб здійснення клірингових операцій з універсальними товариствами, що припинили платежі внаслідок припинення своєї діяльності.

(3) Статутні норми можуть також містити інші положення, необхідні для забезпечення належного управління гарантійним фондом.

Стаття 187

Активи гарантійного фонду можуть використовуватися для виплат відкритим фондам, де існує дефіцит, якщо активи резервного рахунку і кошти універсального товариства не дозволяють покрити згаданий дефіцит, а також для відшкодування згаданих у Ст. 48 збитків, якщо універсальне товариство не несе відповідальності за збитки, або його конкурсна маса не дозволяє покрити згадані збитки.

Стаття 188

Відшкодування внесків з гарантійного фонду становить дохід універсального товариства, згідно з відповідним законодавством про оподаткування корпорацій.

Глава 20

РОЗКРИТТЯ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ФОНДУ

Стаття 189

(1) Один раз на рік відкритий фонд публікує свій інформаційний проспект у щоденній загальнопольській газеті, зазначеній статутом фонду.

(2) Інформаційний проспект фонду містить статут фонду, інформацію про інвестиційну діяльність фонду і ухвалений річний фінансовий звіт.

Стаття 190

(1) Відкритий фонд забезпечує доступність свого інформаційного проспекту для перегляду будь-якою особою, що подає заяву про вступ до цього фонду, до того, як заявник складе угоду з фондом.

(2) На кожне прохання члена фонду, відкритий фонд забезпечує свій інформаційний проспект разом зі звітом за останнє півріччя.

(3) Орган нагляду забезпечується інформаційним проспектом, а також річним і піврічним фінансовим звітом відразу після їхнього складання і ухвалення зборами акціонерів товариства, а також річними фінансовими звітами після їхнього додаткового ухвалення постановою загальних зборів універсального товариства перед поданням до органу нагляду.

Стаття 191

Фонд регулярно, принаймні один раз за 12 місяців, забезпечує кожного члена фонду інформацією у письмовій формі, що включає докладний опис діяльності фонду, а також докладні дані про активи, внесені на рахунок члена фонду, дати внесків і переказів члена фонду за відповідний період, перерахування цих внесків і переказів в одиниці обліку, а також результати інвестиційної діяльності фонду.

Стаття 192

На прохання члена фонду, фонд зобов'язаний надавати члену фонду довідку про грошову вартість активів, внесених на його рахунок.

Стаття 193

(1) Фонд забезпечує інформацію про структуру активів фонду, згідно з пп. 2-4.

(2) З інтервалами в один місяць відкритий фонд надає інформацію про величину часток активів фонду, вкладених в активи певних категорій, зазначених у Главі 15, за станом на останній день оцінювання певного місяця.

(3) З інтервалами у півроку відкритий фонд забезпечує інформацію про величину і вартість часток активів фонду, вкладених в активи певних категорій, включно з даними про емітентів певних цінних паперів за станом на останній день оцінювання останнього місяця кожного піврічного періоду, за умови, що дані за півроку стосуються лише інвестицій, які складають принаймні 1% вартості активів фонду.

(4) Повна інформація про структуру активів фонду для відкритих фондів і фондів для працівників, включно з будь-якими інвестиціями, що складають менше 1% вартості активів фонду, забезпечується наприкінці кожного 12-місячного періоду.

Стаття 194

(1) Відкритий фонд негайно надає згадану у пп. 2-4 Ст. 193 інформацію органу нагляду і одному з інформаційних агентств, призначених органом нагляду, і згадана у пп. 2-4 Ст. 193 інформація також оприлюднюється щоденною загальнопольською газетою.

(2) Фонд для працівників негайно надає згадану у п. 4 Ст. 193 інформацію органу нагляду і акціонерам товариства, що управляє фондом.

Стаття 195

Товариства і фонди подають до органу нагляду періодичні звіти і інформацію про свою поточну діяльність і фінансовий стан.

Стаття 196

Рада міністрів видає указ, що визначає

1) конкретні вимоги до інформаційного проспекту і змісту інформації, згаданої у Ст. 191-192;

2) час і спосіб надання фондом інформаційного проспекту і інформації, згаданої у Ст. 191-193;

3) обсяг інформації і звітів, що мають подаватися фондом і товариством органу нагляду, а також дати подання цих звітів та інформації органу нагляду.

Стаття 197

(1) Будь-яка інформація про відкритий фонд, оприлюднена універсальним товариством, включно з рекламною інформацією, і будь-яка інформація про фонд для працівників, надана товариством працівників, повинна неупереджено і достовірно представляти фінансовий стан відповідного фонду і ризик, пов'язаний з членством у цьому фонді.

(2) Якщо орган нагляду з'ясовує, що згадана у п. 1 інформація вводить або може ввести в оману, він може заборонити її публікацію або поширення, і видати розпорядження про публікацію або поширення поправки до інформації до певного крайнього строку.

(3) Якщо заборону або розпорядження не виконано, орган нагляду штрафує відповідне товариство на суму до 500 тис. польських злотих, і за рахунок товариства публікує або поширює належним чином виправлену інформацію.

Стаття 198

Якщо товариство або депозитарій не виконують вимог цього закону стосовно інформаційного забезпечення органу нагляду і членів фонду, орган нагляду накладає штраф на суму до 500 тис. польських злотих.

Глава 21

НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ФОНДІВ

Стаття 199

(1) Згідно з цим законом, орган нагляду засновується як центральний державний адміністративний орган.

(2) Орган нагляду контролюється головою Ради міністрів.

Стаття 200

(1) Обов'язком органу нагляду є захист інтересів членів фондів і учасників пенсійних програм для працівників.

(2) Для виконання свого обов'язку, орган нагляду

1) наглядає за діяльністю фондів;

2) стимулює, організує і підтримує розвиток системи пенсійних фондів у Польщі;

3) наглядає за роботою пенсійних програм для працівників;

4) сприяє поінформованості широкого загалу про завдання і принципи діяльності фондів, причому особлива увага приділяється правам членів фондів;

5) сприяє поінформованості широкого загалу про завдання і принципи роботи пенсійних програм для працівників, причому особлива увага приділяється правам учасників пенсійних програм;

6) співпрацює з державними адміністративними органами, Національним банком Польщі, Управлінням соціального страхування, товариствами, суб'єктами, що надають послуги фондам, а також з об'єднаннями працівників, профспілками та іншими громадськими організаціями, в рамках розробки державної політики і з метою забезпечення неухильного розвитку фондів і пенсійних програм для працівників;

7) надає Національному банку Польщі інформацію, необхідну для нагляду за банками, що діють як банки-депозитарії, а також за банками-акціонерами товариств;

8) надає Комісії по цінних паперах і біржах інформацію, необхідну для нагляду за діяльністю Національного депозитарію;

9) здійснює іншу діяльність, передбачену цим Законом.

Стаття 201

(1) Керівник органу нагляду призначається головою Ради міністрів на п'ятирічний термін.

(2) Голова Ради міністрів може звільнити з посади керівника органу нагляду до закінчення терміну його повноважень після отримання згоди консультативного комітету органу нагляду, згаданого у п. 1 Ст. 211, у формі постанови, ухваленої абсолютною більшістю голосів у присутності принаймні двох третин від загальної кількості членів комітету.

(3) Заступники керівника органу нагляду призначаються і звільняються з посади головою Ради міністрів за клопотанням керівника органу нагляду. Заступники керівника органу нагляду можуть також зніматися з посади за незалежною ініціативою голови Ради міністрів.

(4) Кошти, що витрачаються на платню керівника, заступників керівника, генерального директора і працівників органу нагляду, щороку визначаються Законом про бюджет, стосовно платні, що виплачується універсальними товариствами, включно з преміями та іншими додатковими винагородами.

(5) Указом Ради міністрів органу нагляду надається статут, що визначає його організацію і обов'язки.

Стаття 202

(1) Діяльність органу нагляду відповідає положенням Адміністративно-процесуального кодексу, якщо інше не передбачене цим законом.

(2) Рішення органу нагляду може бути оскаржене вищим адміністративним судом.

(3) Прохання про перегляд справи органом нагляду не є перешкодою для виконання рішення органу нагляду відкликати дозвіл на заснування товариства, якщо дозвіл відкликано з інших причин, ніж визначені у Ст. 61 причини.

Стаття 203

(1) Витрати органу нагляду відшкодовуються з державного бюджету на суму, яка щорічно визначається Законом про бюджет.

(2) З універсальних товариств стягується місячна плата, що становить не більше 0,02% внесків, сплачених за даний місяць відкритим фондам, що управляються цими товариствами.

(3) З товариств працівників стягується квартальна плата, що становить не більше 0,2% внесків, сплачених за даний квартал фондам для працівників, що управляються цими товариствами.

(4) З роботодавців, що управляють пенсійними програмами для працівників, стягується квартальна плата, що становить не більше 0,1% внесків, сплачених за даний квартал на користь учасників пенсійних програм для працівників.

(5) Половина надходжень за рахунок згаданої у пп. 2-4 плати, що стягується органом нагляду, становить дохід спеціального фонду органу нагляду, призначеного для поліпшення роботи органу нагляду, підвищення професійної кваліфікації його працівників і для додаткового винагородження керівника, заступників керівника, генерального директора і працівників органу нагляду. Решта надходжень становить дохід державного бюджету.

(6) Докладний спосіб розподілу надходжень, що становлять дохід спеціального фонду, а також правила додаткового винагородження працівників органу нагляду визначаються керівником органу нагляду у статутних нормах, ухвалених консультативним комітетом органу нагляду.

(7) Правила додаткового винагородження керівника, заступників керівника і генерального директора органу нагляду визначаються статутом, згаданим у п. 5 Ст. 201.

(8) Рада міністрів видає указ, що визначає суму, процедуру і термін платежів, згаданих у пп. 2-4.

Стаття 204

(1) У межах контролю за діяльністю фондів, орган нагляду зокрема має такі права і повноваження:

1) затребувати у товариства копії всіх документів, що стосуються діяльності фонду, і ознайомитися зі змістом цих документів;

2) затребувати будь-яку інформацію або опитати будь-яких членів правління, спостережної ради або будь-яких працівників товариства стосовно діяльності фонду.

(2) Особа, уповноважена керівником органу нагляду, має право з'являтися у приміщеннях

1) товариства - для перевірки, чи відповідає діяльність товариства вимогам закону і статуту товариства;

2) депозитарію - для перевірки, чи відповідає його діяльність, пов'язана зі зберіганням фонду, вимогам закону і угоди про зберігання активів фонду;

3) суб'єкта, якому доручено зберігання списку членів фонду - для перевірки, чи відповідає його діяльність, пов'язана зі зберіганням списку, вимогам закону.

(3) Особа, що здійснює перевірку, має право

1) перевіряти будь-які бухгалтерські книги, документи та інші облікові матеріали;

2) затребувати копії вищезгаданих матеріалів і документів;

3) затребувати будь-яку інформацію у членів статутних керівних органів і працівників суб'єктів, що перевіряються.

(4) Товариство зобов'язане забезпечити особі, що здійснює перевірку, доступ до всіх бухгалтерських книг, документів та інших облікових матеріалів, пов'язаних з діяльністю фонду, що зберігаються третьою стороною, якій за окремою угодою доручено виконувати деякі з обов'язків фонду.

(5) Обсяг перевірки визначається постановою, виданою керівником органу нагляду.

(6) Після складення протоколу перевірки особою, що здійснює перевірку, орган нагляду сповіщає перевірений суб'єкт про будь-які виявлені порушення і встановлює крайній строк для їхнього виправлення.

(7) Якщо порушення не виправлені до крайнього строку, орган нагляду може оштрафувати перевіреного суб'єкта на суму до 500 тис. польських злотих. У випадку серйозних порушень орган нагляду може накласти штраф відразу після їхнього виявлення.

Стаття 205

(1) Член фонду може подати до органу нагляду скаргу на фонд, якщо член фонду переконаний, що діяльність фонду не відповідає вимогам чинного законодавства або положенням статуту фонду.

(2) Скаргу може також подати особа, яка була членом фонду протягом шести місяців, що передують поданню скарги.

(3) Скарга може також подаватися до органу нагляду від імені групи членів фонду або громадської організації, коло обов'язків якої не включає комерційної діяльності.

Стаття 206

(1) Орган нагляду може вимагати проведення передбачених уставом зборів спостережної ради або правління, або загальних зборів товариства, і включення до порядку денного цих зборів таких питань, які орган нагляду вважає необхідними для здійснення належного контролю за фондом.

(2) У випадках, згаданих у п. 1, орган нагляду доручає своїм представникам брати участь у зборах спостережної ради або правління, або загальних зборів товариства, причому такі представники мають право виступати з усіх питань, включених до порядку денного зборів.

Стаття 207

У цивільних справах, що стосуються заснування і діяльності фондів, керівник органу нагляду має права державного обвинувача, що витікають з відповідних положень Цивільного процесуального кодексу.

Стаття 208

Керівник органу нагляду подає голові Ради міністрів річні звіти про діяльність органу нагляду.

Стаття 209

(1) Керівник, заступники керівника, генеральний директор і працівники органу нагляду не можуть володіти акціями товариства або бути членами правління або спостережної ради товариства, або бути зв'язаними з товариством трудовою або службовою угодою або подібними правовідносинами. Ця заборона поширюється також на службові угоди або подібні правовідносини між фондом і згаданими вище особами.

(2) Положення п. 1 не суперечать положенням про обмеження можливостей для комерційної діяльності державних службовців.

Стаття 210

Положення Ст. 49 відповідним чином поширюються на керівника, заступників керівника, генерального директора і працівників органу нагляду, а також на осіб, зв'язаних з товариством службовою угодою або подібними правовідносинами.

Стаття 211

(1) При цьому засновується консультативний комітет органу нагляду, що є дорадчим і консультативним підрозділом органу нагляду у справах, що стосуються діяльності фондів і роботи пенсійних програм для працівників.

(2) Обов'язки консультативного комітету органу нагляду включають

1) подання висновків на проекти нормативних актів стосовно діяльності фондів і роботи пенсійних програм для працівників;

2) подання висновків на звіти про діяльність органу нагляду, складених керівником органу нагляду;

3) подання до органу нагляду висновків з питань, що стосуються діяльності фондів і роботи пенсійних програм для працівників;

4) віддання згоди на звільнення з посади керівника органу нагляду;

5) затвердження статутних норм, згаданих у п. 6 Ст. 203.

Стаття 212

(1) Консультативний комітет складається з 15 членів комітету.

(2) Члени консультативного комітету органу нагляду, включно з головою і заступником голови комітету, призначаються головою Ради міністрів, з-поміж осіб, що мають необхідні знання і досвід у питаннях, пов'язаних з діяльністю органу нагляду.

(3) Принаймні 6 членів консультативного комітету органу нагляду призначаються головою Ради міністрів, з-поміж кандидатів, запропонованих тристоронньою комісією з економічних і соціальних питань.

(4) Термін повноважень членів консультативного комітету органу нагляду становить 6 років від дня призначення, причому кожні два роки заміняється одна третина членів комітету. Члени консультативного комітету органу нагляду виконують свої обов'язки до призначення їхніх наступників.

(5) Голова і заступник голови консультативного комітету органу нагляду призначаються на дворічний термін.

(6) На членів консультативного комітету органу нагляду відповідним чином поширюються положення Ст. 49.

(7) Керівник органу нагляду видає постанову, що визначає правила і розміри платні, що отримують члени консультативного комітету органу нагляду.

Стаття 213

Експлуатаційні витрати консультативного комітету органу нагляду покриваються з державного бюджету.

Стаття 214

Робочі процедури консультативного комітету органу нагляду включаються до статутних норм, ухвалених консультативним комітетом органу нагляду і затверджених головою Ради міністрів.

Глава 22

КАРНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ

Стаття 215

Кожний, хто використовує у назві свого підприємства, або для визначення своєї діяльності, або у рекламі згадані у п. 2 Ст. 10 або у п. 1 Ст. 28 слова і вирази, не маючи на це права, підлягає штрафу на суму до 1 млн. польських злотих або ув'язненню на строк до 2 років.

Стаття 216

Кожний, хто займається згаданою у п. 2 Ст. 2 і п. 1 Ст. 29 діяльністю, не маючи необхідної для цього ліцензії, підлягає штрафу на суму до 5 млн. польських злотих або ув'язненню на строк до 5 років.

Стаття 217

Кожний, хто приймаючи інвестиційні рішення за рахунок фонду, порушує визначені у цьому Законі вимоги до інвестиційної діяльності і тим самим створює загрозу для інтересів членів фонду, підлягає штрафу на суму до 1 млн. польських злотих.

Стаття 218

(1) Кожний, хто відповідаючи за включену до інформаційного проспекту інформацію, подає в ньому неправильну інформацію або затримує правильну інформацію і тим самим впливає на вміщену в ньому інформацію, підлягає штрафу на суму до 5 млн. польських злотих або ув'язненню на строк до 3 років, або двом цим покаранням водночас.

(2) Кожний, хто відповідаючи за іншу надану членам фонду або органу нагляду інформацію відповідно до цього закону, вчиняє згадане у п. 1 порушення, підлягає штрафу на суму до 1 млн. польських злотих.

Стаття 219

(1) Кожний, хто пропонує згадані у п. 1 Ст. 92 додаткові фінансові переваги в рамках заохочувальної діяльності, як стимул для вступу до фонду або збереження членства в ньому, порушуючи положення цієї статті, підлягає штрафу на суму до 1 млн. польських злотих.

(2) Кожний, хто не будучи внесеним до списку осіб, що мають право на заохочувальну діяльність на користь відкритих інвестиційних фондів, займається такою діяльністю, або займаючись такою діяльністю, не використовує третіх осіб, внесених до згаданого списку, підлягає тому самому покаранню.

(3) Кожний, хто займаючись згаданою у п. 2 Ст. 92 діяльністю, пропонує додаткові фінансові переваги в обмін на вступ до певного відкритого фонду або збереження членства в ньому, підлягає тому самому покаранню.

Стаття 220

(1) Кожний, хто розкриває професійні таємниці, що стосуються діяльності фонду, хоча він зобов'язаний зберігати таку інформацію в таємниці, підлягає штрафу на суму до 1 млн. польських злотих або ув'язненню на строк до 3 років.

(2) Кожний, хто вчиняє згадане у п. 1 порушення з метою отримання матеріалів або особистої користі, підлягає штрафу на суму до 5 млн. польських злотих або ув'язненню на строк до 5 років.

Стаття 221

Кожний, хто не виконує згадані у Главі 18 вимоги стосовно покриття дефіциту фонду, хоча він і зобов'язаний їх виконувати, підлягає штрафу на суму до 1 млн. польських злотих.

Стаття 222

Кожний, хто вчиняє згадані у попередніх положеннях правопорушення, діючи від імені юридичної особи, також підлягає покаранню, передбаченому Ст. 215-221.

Глава 23

ЗМІНИ У ДЕЯКИХ ЗАКОНАХ

Стаття 223

У § 3 Ст. 476 Закону від 17 листопада 1964 р. - Цивільному процесуальному кодексі (Journal of Laws, № 43, item 296; 1965 № 15, item 113; 1974 № 27, item 157; № 39, item 23; 1975 № 45, item 234; 1982 № 11, item 82; № 30, item 210; 1983 № 5, item 33; 1984 № 45, item 241 і 242; 1985 № 20, item 86; 1987 № 21, item 123; 1988 № 41, item 324; 1989 № 4, item 21; № 33, item 175; 1990 № 14, item 88; № 34, item 198; № 53, item 306; № 55, item 318; № 79, item 464; 1991 № 7, item 24; № 22, item 92; № 115, item 496; 1993 № 12, item 53; 1994 № 105, item 509; 1995 № 83, item 417; 1996 № 24, item 110; № 43, item 189; № 73, item 350; № 149, item 703; № 43, item 270; № 54, item 348; № 74, item 471;) крапка видаляється, і додаються такі слова: "і справи, що включають претензії в рамках правовідносин між членами відкритих пенсійних фондів і цими фондами або їхніми керівними органами".

Стаття 224

У Ст. 7 Закону про торгівельну палату від 30 травня 1989 р. (Journal of Laws, № 35, item 195; 1992 № 75, item 368; 1996 № 43, item 198) після п. 1 додається підп. 1а у такому формулюванні:

"1а. Зазначене у п. 1 обмеження не поширюється на ті випадки, коли засновниками є тільки пенсійні товариства, що діють на підставі норм і правил, які стосуються організації і діяльності пенсійних фондів."

Стаття 225

У Ст. 10 Закону про страхову діяльність від 28 липня 1990 р. (Journal of Laws, 1996 № 11, item 62; 1997 № 43, item 272) після п. 1 додається підп. 1а у такому формулюванні:

"1а. Положення п. 1 не поширюється на заохочувальну діяльність на користь відкритих пенсійних фондів, що управляються страховими компаніями на підставі положень про організацію і діяльність пенсійних фондів."

Стаття 226

До Закону про оподаткування особистих доходів від 26 липня 1991 р. (Journal of Laws, 1993 № 90, item 416; № 134, item 646; 1994 № 43, item 163; № 90, item 419; № 113, item 547; № 123, item 602; № 126, item 626; 1995 № 5, item 25; № 133, item 564; 1996 № 25, item 113; № 42, item 188; № 87, item 395; № 137, item 638; № 147, item 686; № 156, item 776; 1997 № 28, item 153; № 30, item 164; № 71, item 449; № 85, item 538) вносяться такі поправки:

1) у підп. 4 п. 1 Ст. 2 крапка заміняється на кому і додається підп. 5 у такому формулюванні:

"5) дохід від розділення спільної власності подружжя внаслідок скасування або обмеження спільної власності подружжя.";

2) у Ст. 17:

a) підп. 4 має таке формулювання:

"4) дивіденди та інші доходи за рахунок участі у прибутках юридичних осіб, зароблені на підставі правового титулу у формі акцій, що складають капітал юридичних осіб, включно з дивідендами на акції, депоновані членами пенсійних фондів для працівників на кількісних рахунках, відсотком на частки членства за рахунок балансового надлишку (валового прибутку) в кооперативах, доходом за рахунок розподілу активів ліквідованої компанії (кооперативу), і вартістю допомоги сплаченої безплатно або частково безплатно на користь акціонерів, що обчислюються згідно з правилами, сформульованими у пп. 3 і 3а Ст. 12,";

b) у підп. 6 крапка заміняється на кому і додаються підп. 7 і 8 у такому формулюванні:

"7) доходи за рахунок передачі за плату переважних прав придбання, включно з передачею переважних прав придбання акцій нового випуску пенсійним фондом для працівників від імені члена фонду,

8) доходи членів пенсійних фондів для працівників за рахунок передачі акцій, депонованих на кількісних рахунках, активам згаданих фондів.";

3) у Ст. 20 п. 1 має таке формулювання:

"1. Перелічені нижче види доходів зокрема вважаються доходами, що походять з інших джерел, згаданих у підп. 9 п. 1 Ст. 10: суми, сплачені після смерті члена відкритого пенсійного фонду призначеній покійним членом фонду особі або найближчому родичу покійного члена фонду, згідно з нормами і правилами організації і діяльності пенсійних фондів, грошова допомога, сплачена за соціальним страхуванням, аліменти (за винятком аліментів, сплачених на дітей), стипендії, гранти (дотації), інші ніж згадані у Ст. 14, субсидії, нагороди та інші види отриманих безплатно доходів, що не включені у доходи, визначені у Ст. 12, 14 і 17, а також доходи, не відображені у розкритих джерелах";

4) у підп. 53 п. 21 Ст. 21 крапка заміняється на кому і додаються нові підп. 54 і 55 у такому формулюванні:

"54) грошова допомога, сплачена з пенсійного фонду для працівників на користь його члена,

55) грошова допомога, сплачена з відкритого пенсійного фонду колишній дружині (чоловіку) члена згаданого фонду, яку переказано на рахунок дружини (чоловіка) у відкритому пенсійному фонді."

5) у Ст. 22 додається п. 1b у такому формулюванні:

"1b. У випадку роботодавців, що є акціонерами пенсійних товариств працівників, витрати в процесі отримання доходів також включають

1) витрати на покриття експлуатаційних витрат пенсійних фондів для працівників;

2) плату, стягнуту органом нагляду за пенсійними фондами, згідно з нормами і правилами організації і діяльності пенсійних фондів.";

6) у Ст. 54:

a) у п. 5 крапка видаляється, і додаються такі слова: "і дивіденди на акції, депоновані членами пенсійних фондів для працівників на кількісних рахунках."

b) Після підп. 5 додається підп. 5а у такому формулюванні:

"5а. Дохід, отриманий за рахунок переказу акцій, депонованих на кількісному рахунку члена пенсійного фонду для працівників, у активи цього фонду, дорівнює різниці між вартістю згаданих акцій за станом на день переказу, визначеною згідно з правилами оцінювання активів фонду, і витратами на їхнє придбання.";

7) у підп. 8 п. 1 Ст. 30 крапка заміняється на кому і додаються підп. 9-11 у такому формулюванні:

"9) на суми, сплачені після смерті члена відкритого пенсійного фонду призначеній покійним членом фонду особі або найближчому родичу покійного члена фонду, згідно з нормами і правилами організації і діяльності пенсійних фондів, за винятком виплат, згаданих підп. 55 п. 1 Ст. 21 - 20% отриманого доходу,

10) на дохід члена пенсійного фонду для працівників, отриманий за рахунок переказу акцій, депонованих на його кількісному рахунку, в активи згаданого фонду - 20% отриманого доходу,

11)на дохід від передачі переважних прав придбання акцій нового випуску пенсійним фондом для працівників від імені його члена - 20% отриманого доходу.";

8) у Ст. 41 після п. 4 додаються підп. 4а і 4b у такому формулюванні:

"4а. Відкриті пенсійні фонди, як платники, зобов'язані стягувати прибутковий податок з грошової допомоги, згаданої у підп. 9 п. 1 Ст. 30.

4b. Пенсійні фонди для працівників, як платники, зобов'язані стягувати прибутковий податок

a) з доходів, згаданих у підп. 10 п. 1 Ст. 30,

b) з доходу, згаданого у підп. 11 п. 1 Ст. 30.".

Стаття 227

До Закону про оподаткування доходів корпорацій від 15 лютого 1992 р. (Journal of Laws, 1993 № 106, item 482; № 134, item 646; 1994 № 1, item 2; № 43, item 163; № 80, item 358; № 87, item 406; № 90, item 419; № 113, item 547; № 123, item 602; № 127, item 627; 1995 № 5, item 25; № 86, item 433; № 96, item 478; № 133, item 654; № 143, item 704; 1996 № 25, item 113; № 34, item 146; № 90, item 405; № 137, item 639; № 147, item 686; 1997 № 9, item 44; № 28, item 153; № 79, item 484;) вносяться такі поправки:

1) у підп. 10 п.1 Ст. 6 крапка заміняється на кому і додається підп. 11 у такому формулюванні:

"11) пенсійні фонди, засновані на підставі норм і правил щодо організації і діяльності пенсійних фондів.";

2) у Ст. 15 після п. 1с додаються пп. 1d-1f у такому формулюванні:

"1d. У випадку універсальних пенсійних фондів витрати на отримання доходу за фінансовий рік - це витрати, обчисленні згідно з п. 1, а також

1) витрати на покриття експлуатаційних витрат відкритого пенсійного фонду,

2) суми, переказані на резервний рахунок відкритого пенсійного фонду,

3) витрати на покриття дефіциту у відкритому пенсійному фонді, якщо сум, внесених на резервний рахунок цього фонду не вистачає для покриття дефіциту,

4) внески у гарантійний фонд відповідно до Закону про організацію і діяльність фондів (Journal of Laws, № __, item __) - до суми, визначеної окремими нормами,

5) плата, стягнута органом нагляду, відповідно до закону, зазначеного у підп. 4.

1e. У випадку пенсійних фондів для працівників витрати на отримання доходу за фінансовий рік - це витрати, обчисленні згідно з п. 1, а також

1) витрати на покриття експлуатаційних витрат пенсійного фонду для працівників,

2) плата, стягнута органом нагляду за пенсійними фондами, відповідно до закону, зазначеного у підп. 4 п. 1d.

1f. У випадку роботодавців, що є акціонерами товариства пенсійного фонду для працівників, витрати на отримання доходу за фінансовий рік - це витрати, обчисленні згідно з п. 1, а також

1) витрати на покриття експлуатаційних витрат товариства пенсійного фонду для працівників,

2) плата, стягнута органом нагляду за пенсійними фондами, відповідно до закону, зазначеного у підп. 4 п. 1d."

3) у п. 1 Ст. 17 додається підп. 30 у такому формулюванні:

"30) дохід гарантійного фонду, згаданий у законі, зазначеному у підп. 4 п. 1d Ст. 15."

Стаття 228

До Закону про бухгалтерський облік від 29 вересня 1994 р. (Journal of Laws, № 121, item 591; 1997 № 32, item 183; № 43, item 272) вносяться такі поправки:

1) у п. 1 Ст. 2:

a) у підп. 3 слово "або" заміняється на кому,

b) після слів "норми і правила, що стосуються страхової діяльності" додаються слова "або норми і правила, що стосуються організації і роботи пенсійних фондів";

2) у Ст. 64:

a) у п. 1 після підп. 2 додається підп. 2а у такому формулюванні:

"2а) суб'єкти, що діють на підставі норм і правил, які стосуються роботи і організації пенсійних фондів.";

3) у п. 3 Ст. 81 додається підп. 5 у такому формулюванні:

"5) по консультації з керівником органу нагляду за пенсійними фондами, конкретні правила бухгалтерського обліку пенсійних фондів, включно з типовими фінансовими звітами, рахунками прибутків і збитків, додатковою інформацією та іншими складовими частинами фінансових звітів, датами складання і подання для оприлюднення річних фінансових звітів, обсягом оприлюднених річних фінансових звітів і датою ухвалення річного фінансового звіту."

Глава 24

ТИМЧАСОВІ І ОСТАТОЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 229

(1) До 31 грудня 2004 р. універсальний фонд може управляти тільки одним відкритим фондом, що працює на умовах, визначених цим законом.

(2) Від 2 січня 2005 р. універсальний фонд може управляти двома відкритими пенсійними фондами, що позначаються відповідно як "відкритий пенсійний фонд типу А" і "відкритий пенсійний фонд типу В".

(3) Відкритий фонд, що здійснює свою інвестиційну діяльність на умовах, визначених у Главі 15, зобов'язаний починаючи з 1 січня 2005 р. використовувати у своїй назві слова "відкритий пенсійний фонд типу А".

(4) Відкритий пенсійний фонд типу В не повинен здійснювати інвестиції в активи категорій, визначених у підп. 3-8, 10, 12 і 14 Ст. 141 і Ст. 143.

(5) Середньозважена норма доходу і мінімальна необхідна норма доходу визначаються окремо для відкритого фонду типу А і відкритого фонду типу В.

(6) Щоразу, коли в цьому Законі згадується відношення вартості чистих активів відкритого фонду до вартості чистих активів усіх відкритих фондів, починаючи з 1 січня 2005 р. це означає відношення вартості чистих активів відкритого фонду одного типу до вартості чистих активів усіх відкритих фондів того самого типу.

(7) Ніхто не може стати членом відкритого фонду типу В, поки не досягне віку 50 років.

Стаття 230

При призначенні членів консультативного комітету органу нагляду на перший термін, голова Ради міністрів зазначає, кого з членів комітету призначено на 2 роки, кого - на 4 роки, і кого - на 6 років.

Стаття 231

Цей Закон набуває чинності 1 січня 1999 р., за такими винятками:

1) Ст. 199-214 і Ст. 230 набувають чинності 1 травня 1998 р.;

Ст. 1-60, Ст. 147, ст. 152, Ст. 157-164, Ст. 197, Ст. 215-222 набувають чинності 1 серпня 1998 р.