Закон республіки Польща

від 28 серпня 1997 р.

Про організацію та діяльність пенсійних фондів

Глава 1 ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Глава 2 ПЕНСІЙНІ ФОНДИ
Глава 3 ТОВАРИСТВА ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ
Глава 4 НЕОБХІДНІ УМОВИ ДЛЯ ПОЧАТКУ РОБОТИ ТОВАРИСТВ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ
Глава 5 ПЕРЕХІД ПІД ІНШЕ УПРАВЛІННЯ І ЛІКВІДАЦІЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ, ЗЛИТТЯ ТОВАРИСТВ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ
Глава 6 АНТИМОНОПОЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Глава 7 ЧЛЕНСТВО В ПЕНСІЙНОМУ ФОНДІ
Глава 8 ЗАОХОЧУВАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ ВІДКРИТИХ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ
Глава 9 РАХУНКИ І ПЕРЕРАХУВАННЯ ВНЕСКІВ
Глава 10 КІЛЬКІСНІ РАХУНКИ
Глава 11 ВИПЛАТА ПЕНСІЙ
Глава 12 РОЗДІЛЕННЯ АКТИВІВ У ВИПАДКУ РОЗЛУЧЕННЯ АБО ПОЗБАВЛЕННЯ ШЛЮБУ ЗАКОННОЇ ЦІННОСТІ
Глава 13 РОЗПОДІЛ АКТИВІВ ПІСЛЯ СМЕРТІ ЧЛЕНА ФОНДУ
Глава 14 ФІНАНСУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ
Глава 15 ІНВЕСТИЦІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ
Глава 16 ДЕПОЗИТАРІЙ
Глава 17 ОЦІНЮВАННЯ АКТИВІВ І ОБЧИСЛЕННЯ ДОХІДНОСТІ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ
Глава 18 ДЕФІЦИТ
Глава 19 ГАРАНТІЙНИЙ ФОНД
Глава 20 РОЗКРИТТЯ ЗОБОВ'ЯЗАНЬ ФОНДУ
Глава 21 НАГЛЯД ЗА ДІЯЛЬНІСТЮ ФОНДІВ
Глава 22 КАРНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ
Глава 23 ЗМІНИ У ДЕЯКИХ ЗАКОНАХ
Глава 24 ТИМЧАСОВІ І ОСТАТОЧНІ ПОЛОЖЕННЯ

Глава 1

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 1

Цей закон визначає принципи заснування та діяльності пенсійних фондів (тут і надалі - "фонди").

Стаття 2

(1) Фонд є юридичною особою.

(2) Сферою діяльності фонду є збирання та інвестування коштів, призначених для виплати пенсій членам фонду, що досягли пенсійного віку.

Стаття 3

(1) Керівним органом фонду є товариство пенсійного фонду (тут і надалі - "товариство"), створене відповідно до положень цього закону.

(2) Товариство засновує фонд, керує ним і представляє його у відносинах з третіми сторонами як керівний орган.

(3) Товариство фонду представляє фонд згідно з положеннями свого статуту, що визначає принципи такого представництва.

Стаття 4

Зареєстрований офіс товариства фонду є зареєстрованим офісом цього фонду.

Стаття 5

Члени фонду не несуть відповідальності за зобов'язаннями фонду.

Стаття 6

(1) Внески у фонд, набуті у зв'язку з ними права і вигоди, зумовлені такими правами, становлять активи фонду.

(2) Величина чистих активів фонду визначається як різниця між активами і зобов'язаннями фонду.

Стаття 7

Цей закон не суперечить іншим законам про виплату пенсій після досягнення пенсійного віку.

Стаття 8

У цьому законі нижченаведені терміни мають відповідно таке значення:

1) Пов'язана компанія: у стосунку до суб'єкта - основний, дочірній або залежний суб'єкт згідно з визначенням підп. 4 п.1 Ст. 3 Закону про бухгалтерський облік від 29 вересня 1994 р. (Journal of Laws, 1994, № 121, par 591), або будь-який суб'єкт, залежний від основного суб'єкта.

2) Член фонду: фізична особа, що склала угоду з фондом, або на чиє ім'я відкрито рахунок у фонді у передбачених законом випадках.

3) Переказ: переказ сум, що підлягають внесенню на рахунок члена фонду, з одного фонду до іншого, або переказ згаданих сум з рахунку на рахунок у тому самому фонді.

4) Пенсійна страхова компанія: акціонерна компанія, яка здійснює страхову діяльність, що полягає у запропонуванні і виплаті довічних ануітетів членам відкритих фондів, які досягли пенсійного віку, з коштів, накопичених у згаданих фондах, на визначених окремими нормами умовах.

5) Відкритий фонд: відкритий пенсійний фонд, заснований і керований універсальним товариством.

6) Фонд для працівників: пенсійний фонд для працівників, заснований і керований товариством працівників.

7) Товариство: акціонерна компанія, що є керівним органом фонду.

8) Універсальне товариство: універсальне товариство пенсійного фонду, що є керівним органом відкритого фонду.

9) Товариство працівників: товариство пенсійного фонду для працівників, що є керівним органом фонду для працівників.

Глава 2

ПЕНСІЙНІ ФОНДИ

Стаття 9

(1) Фонд може засновуватися як відкритий фонд або як фонд для працівників.

(2) Фонд може засновуватися тільки товариством.

Стаття 10

(1) Офіційна назва кожного відкритого фонду повинна включати слова "відкритий пенсійний фонд", а офіційна назва кожного фонду для працівників повинна включати слова "пенсійний фонд для працівників".

(2) Тільки фонд, заснований відповідно до цього закону, може використовувати у своїй офіційній назві, в описі своєї діяльності або у рекламі слова "пенсійний фонд".

Стаття 11

Термін існування фонду необмежений.

Стаття 12

Необхідні умови для заснування фонду:

1) надання товариством статуту фонду;

2) складання угоди між товариством і депозитарієм про зберігання активів фонду;

3) надання товариству ліцензії на заснування фонду;

4) внесення фонду в реєстр фондів.

Стаття 13

(1) Статут фонду ухвалюється загальними зборами товариства.

(2) Статут фонду визначає

1) назву фонду;

2) офіційну назву, зареєстровані офіс і адресу товариства;

3) величину акціонерного капіталу товариства, список акціонерів і кількість акцій, якими вони володіють;

4) спосіб представництва фонду товариством;

5) офіційну назву, зареєстрований офіс і адресу депозитарію;

6) види і величину витрат, що нараховуються на фонд і його членів, а також спосіб і процедуру обчислення і покривання згаданих витрат, включно з величиною платні, що згадується у п.1 Ст. 134;

7) спосіб сповіщення про поправки у статуті;

8) іншу інформацію, необхідну відповідно до законодавства.

(3) Крім зазначеної у п. 2 інформації, статут відкритого фонду визначає

1) щоденну загальнопольську газету для публікації сповіщень фонду;

2) дати публікування інформаційних проспектів фонду.

(4) Крім зазначеної у п. 2 інформації, статут фонду для працівників визначає

1) терміни, форму і процедуру сплати належних сум на рахунки членів фонду;

2) принципи інвестиційної діяльності фонду, разом з інформацією про те, чи управляє фонд своїми активами самостійно, чи довіряє управління активами третій стороні.

(5) Голова Ради міністрів може видати указ, що визначає додаткову інформацію, обов'язкову для включення до статуту фонду, якщо така інформація необхідна в інтересах членів фонду.

Стаття 14

До заяви товариства про надання ліцензії на заснування фонду додається

1) статут фонду;

2) угода з депозитарієм;

3) остання виписка з комерційного реєстру для товариства;

4) особові дані осіб, найнятих товариством або осіб, яких збирається найняти товариство, і які мають значний вплив на фінансові рішення товариства;

5) список осіб, призначених депозитарієм для виконання визначених угодою обов'язків;

6) інформація про досвід і кваліфікацію згаданих у підп. 4 і 5 осіб, разом з визначенням, котрі з них є консультантами по капіталовкладеннях.

Стаття 15

(1) Орган нагляду за пенсійними фондами (надалі - "орган нагляду") надає ліцензію на заснування фонду не пізніше ніж через три місяці після подання заяви. Надання ліцензії рівнозначне ухваленню статуту фонду.

(2) Орган нагляду відмовляє в ухваленні, якщо

1) заява і додані до неї документи не відповідають викладеним у цьому законі вимогам;

2) статут фонду недостатньою мірою забезпечує інтереси членів фонду;

3) згадані у пп. 4, 5 Ст. 14 особи не забезпечують гарантій належного виконання покладених на них обов'язків.

Стаття 16

(1) Відразу після отримання ліцензії на заснування фонду, товариство подає до реєстраційного суду заяву про внесення фонду до реєстру фондів.

(2) До згаданої вище заяви додається

1) ліцензія на заснування фонду;

2) статут фонду

3) статут товариства-засновника фонду і остання виписка з його комерційного реєстру;

4) список членів правління товариства.

(3) Термін розгляду заяви реєстраційним судом - не пізніше 14 днів від дати її подання.

(4) Реєстраційний суд відмовляє у внесенні фонду в реєстр фондів, якщо не виконано визначені законом умови.

(5) Відразу після реєстрації у реєстрі фондів, фонд подає в орган нагляду відповідну виписку з реєстру фондів.

Стаття 17

(1) Кожний запис в реєстрі фондів включає

1) назву фонду;

2) назву, зареєстрований офіс і адресу товариства, спосіб представництва товариства, а також його реєстраційний номер у комерційному реєстрі і назву органу, відповідального за ведення реєстру;

3) повні імена членів правління товариства, а також список повноважних представників, якщо таких представників призначено;

4) офіційну назву, зареєстрований офіс і адресу депозитарію.

Стаття 18

Ліцензія на заснування фонду втрачає чинність, якщо у двомісячний термін після дати її видання товариство не подає заяву про внесення фонду в реєстр фондів.

Стаття 19

(1) Перед внесенням фонду в реєстр фондів, відповідне товариство від свого імені і за свій рахунок виконує правові дії з метою заснування фонду.

(2) При внесенні фонду в реєстр фондів, фонд здобуває права і зобов'язання товариства на підставі угоди з депозитарієм, згаданої у п. 2 Ст. 14.

Стаття 20

(1) При внесенні фонду в реєстр фондів він стає юридичною особою.

(2) Після внесення фонду в реєстр фондів товариство стає керівним органом фонду.

Стаття 21

(1) Реєстр фондів зберігається у суді у Варшаві, що в цьому законі згадується, як "реєстраційний суд".

(2) Реєстр фондів доступний для перевірки третьою стороною.

(3) Міністр юстиції видає указ, що визначає спосіб зберігання реєстру фондів, його форму і докладну процедуру реєстрації в реєстрі фондів.

Стаття 22

(1) Для внесення будь-яких поправок до статуту фонду необхідна згода органу нагляду.

(2) Орган нагляду не дає згоди на поправку, якщо вона суперечить закону або інтересам членів фонду.

(3) Рішення щодо будь-якої поправки до статуту відкритого фонду приймається товариством у формі резолюції, ухваленої загальними зборами акціонерів.

(4) Рішення про внесення поправок до статуту фонду для працівників приймається товариством працівників у формі резолюції, ухваленої спостережною радою. Резолюція спостережної ради підлягає ухваленню загальними зборами акціонерів.

Стаття 23

(1) Відкритий фонд публікує сповіщення про будь-які поправки до свого статуту у щоденній загальнопольській газеті, визначеній для публікації сповіщень згаданого фонду.

(2) Поправка до статуту набуває чинності у день, зазначений у сповіщенні про поправку, але не раніше, ніж через п'ять місяців після дня публікації сповіщення про таку поправку.

(3) Орган нагляду може дозволити скоротити згаданий у п. 2 термін, якщо це не суперечить інтересам членів фонду, і якщо їхні інтереси вимагають такого скорочення.

(4) Фонд повідомляє орган нагляду про публікацію сповіщень про поправку до свого статуту, а також про їхні дати, і звертається до реєстраційного суду з заявою про реєстрацію поправки, до якої додається згода на поправку, видана органом нагляду, резолюція про внесення поправки до статуту, і текст статуту, до якого внесено всі поправки, разом з інформацією про опубліковані сповіщення та їхні дати.

(5) Реєстраційний суд вносить до реєстру інформацію про поправку до статуту і дату набуття чинності поправки. При цьому відповідно застосовується положення п. 3 Ст. 16.

Стаття 24

(1) При внесенні будь-якої поправки до статуту фонду для працівників необхідно у письмовій формі сповістити акціонерів товариства працівників про згадану поправку. Поправка набуває чинності у день, зазначений у сповіщенні, але не раніше, ніж через місяць після дня вручення останнього сповіщення.

(2) Будь-яка поправка до статуту, що впливає на фінансовий стан членів фонду для працівників через збільшення фінансового тягаря фонду або через погіршення умов, на яких члени фонду роблять внески на свої рахунки, набуває чинності відповідно до Закону про програми пенсійного забезпечення працівників від 1997 р. (Law Journal №, item).

(3) Положення пп. 3, 5 Ст. 23 застосовуються відповідним чином, за умови, що до заяви про реєстрацію поправки до статуту додається резолюція загальних зборів, що ухвалює рішення про внесення поправки до статуту.

Стаття 25

(1) В разі зміни даних, згаданих у п. 3 Ст. 17, кожний фонд негайно подає заяву про внесення таких змін у реєстр фондів, до якої додається остання виписка з комерційного реєстру для товариства.

(2) Внесення змін, що стосуються передачі управління фондом іншому товариству, може здійснюватися тільки після подання

1) рішення, виданого органом нагляду про згоду на передачу управління фондом;

2) інформації про те, що служба захисту споживачів і сприяння конкуренції не заперечує проти передачі управління універсальному товариству.

(3) Положення п. 2 відповідним чином поширюються на злиття товариств.

Стаття 26

(1) Бухгалтерський облік фондів, а також дати складання, перегляду і подання для публікації фінансових звітів регулюються положеннями Закону про бухгалтерський облік.

(2) Річні фінансові звіти кожного фонду ухвалюються резолюцією загальних зборів.

Глава 3

ТОВАРИСТВА ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ

Стаття 27

(1) Кожне товариство діє тільки у формі акціонерної компанії.

(2) Кожне товариство діє як універсальне товариство або товариство працівників.

Стаття 28

(1) Офіційна назва кожного універсального товариства включає слова "універсальне товариство", офіційна назва кожного товариства працівників включає слова "товариство працівників".

(2) Тільки засновані згідно з законом товариства мають право використовувати у своїх офіційних назвах зазначені у п. 1 слова.

Стаття 29

(1) Діяльність товариств повинна обмежуватися виключно заснуванням і управлінням фондами, та їхнім представництвом у відносинах з третіми сторонами. Кожне товариство уповноважене винятково на таку діяльність.

(2) Відповідно до ст. 229, кожне товариство може заснувати і управляти одним фондом, за винятком випадків, коли управління більше, ніж одним фондом є результатом взяття під своє управління іншого фонду, або результатом злиття або поглинання товариств.

(3) Універсальне товариство управляє фондом за винагороду.

(4) Товариство працівників не може бути прибутковою компанією. Акціонери товариства працівників не мають права на участь у річних прибутках.

Стаття 30

(1) Акціонерний капітал товариства не може збиратися за відкритою підпискою.

(2) Акції товариства можуть бути лише конвертованими акціями і не можуть перетворюватися на акції на пред'явника.

(3) Товариство не може видавати привілейовані акції.

(4) Статут товариства передбачає однакове ставлення до всіх акціонерів і не надає жодних додаткових прав або привілеїв певним акціонерам, а також не обмежує їхні права і не накладає на них додаткові обов'язки.

(5) Якщо акціонером товариства є профспілка, об'єднання працівників, торгівельна палата або професійне об'єднання самоврядування, чия діяльність регулюється статутними нормами, на такого акціонера не поширюються обмеження пп. 3, 4.

Стаття 31

Мінімальний акціонерний капітал універсального товариства повинен бути не меншим за 4 млн. екю, причому ця сума обчислюється за середнім обмінним курсом Національного банком Польщі на день ухвалення статуту товариства.

Стаття 32

(1) Акціонерний капітал товариств може оплачуватися тільки грошовими внесками.

(2) Акціонерний капітал універсального товариства повинен бути повністю оплаченим до реєстрації товариства.

(3) Акціонерний капітал універсального товариства не може мати своїм джерелом позики або кредити, і його в жодний спосіб не можна обтяжувати боргами.

Стаття 33

(1) Універсальне товариство зобов'язане підтримувати свій власний капітал, що становить не менше половини мінімального акціонерного капіталу, визначеного у Ст. 31.

(2) Універсальне товариство негайно сповіщає орган нагляду про будь-яке скорочення свого власного капіталу нижче зазначеного у п.1 рівня.

Невиконання вимоги про мінімальний рівень капіталу у визначений органом нагляду термін, що становить від трьох до дванадцяти місяців, є підставою для скасування органом нагляду ліцензії на заснування товариства.

Стаття 34

Якщо засновником або засновниками універсального товариства є юридичні особи, умови п. 3 Ст. 308 Комерційного кодексу не застосовуються.

Стаття 35

(1) Засновниками товариства працівників можуть бути фізичні особи, що постійно мешкають у Польщі, юридичні особи та їхні структурні підрозділи, що мають зареєстрований офіс у Польщі.

(2) Роботодавець, що є юридичною особою, не може бути єдиним засновником товариства працівників.

Стаття 36

Щоразу, коли в цьому законі згадуються засновники товариства, маються на увазі також акціонери того товариства.

Стаття 37

(1) Той самий суб'єкт не може бути акціонером більше ніж одного універсального товариства.

(2) Пов'язані компанії можуть бути акціонерами тільки того самого товариства.

(3) В разі поглинання або злиття двох або більше суб'єктів, якщо до злиття кожний суб'єкт був акціонером окремого універсального товариства, і якщо суб'єкти, що були акціонерами окремих універсальних товариств, стали пов'язаними компаніями, орган нагляду може погодитися відмінити обмеження п. 1 або 2 на термін до шести місяців, щоб дати змогу суб'єкту, що утворився внаслідок поглинання або злиття, або суб'єктам, що стали пов'язаними компаніями, пристосувати свою діяльність до вимог закону.

Стаття 38

(1) Для кожного придбання або отримання у власність акцій товариства необхідна попередня згода органу нагляду, з урахуванням п. 4. Будь-яка операція, що порушує цю вимогу, не має законної сили.

(2) Товариство, що має намір від імені суб'єкта придбати або отримати у свою власність акції, подає заяву про отримання вищезгаданого дозволу.

(3) Орган нагляду дає згоду на придбання або отримання у власність акцій, якщо заявник дотримує всі умови, встановлені цим законом для засновників товариства.

(4) Згадана в п. 1 вимога не поширюється на придбання або отримання у власність акцій суб'єктами, що вже є акціонерами відповідного товариства. В такому разі суб'єкт, що купує або отримує у власність акції, повинен лише сповістити про операцію орган нагляду у двотижневий термін від дня операції придбання або отримання у власність акцій.

(5) Положення пп. 1- 4 відповідним чином поширюються також на придбання прав, включених в акції товариства.

Стаття 39

(1) До керівних органів товариства належать

1) правління;

2) спостережна рада;

3) загальні збори.

(2) Товариство може також організувати раду аудиторів. На раду аудиторів відповідним чином поширюються положення Ст. 43, Ст. 44, п. 3 Ст. 59, п. 3 Ст. 148, п. 1b Ст. 150, п. 5а Ст. 158, пп. 1, 2 Ст. 204, Ст. 206 і Ст. 209, що стосуються спостережної ради товариства.

Стаття 40

(1) Членів правління універсального товариства призначають і відкликають загальні збори, якщо інше не передбачене статутом товариства.

(3) Членів правління товариства працівників призначає і відкликає спостережна рада.

Членів першого правління товариства працівників призначають засновники на період одного року.

Стаття 41

(1) Членом правління товариства є особа, яка

1) має повну право- і дієздатність;

2) не визнавалася винною у злочинах, пов'язаних з майном, достовірністю документів, економічними операціями, операціями з валютою і цінними паперами, фінансовими операціями, або у злочинах, згаданих у Главі 22;

3) має науковий ступінь;

4) має принаймні 7-річний досвід роботи;

5) гарантує належне виконання своїх обов'язків члена правління, з урахуванням положень п. 4.

(2) Принаймні третина членів правління має науковий ступінь у царині економіки або правознавства.

(3) Вимога підп. 4 п. 1 задовольняється принаймні для двох третин членів ради правління.

(4) Відповідність особи вимогам підп. 5 п. 1 визначається на підставі документів, доданих до заяви про надання ліцензії на заснування товариства згідно з підп. 5, 6 п. 1 Ст. 54.

(5) Якщо визначені у пп. 2 бо 3 вимоги не дотримуються через звільнення з посади члена правління, товариству наддається 6 місяців для приведення своєї діяльності у відповідність вимогам закону.

Стаття 42

(1) Членом правління універсального товариства не може бути особа, що є членом правління або спостережної ради

1) суб'єкта, що є акціонером згаданого товариства;

2) будь-якого іншого універсального товариства;

3) депозитарію, що утримує активи відкритого фонду або інвестиційного фонду;

4) державних інвестиційних фондів або суб'єктів, що управляють активами цих фондів;

5) товариств інвестиційних фондів або суб'єктів, що є акціонерами цих фондів;

6) суб'єктів, причетних до брокерських операцій у межах, визначених положеннями Закону про торгівлю на відкритому ринку цінних паперів, або причетних до будь-якої іншої діяльності, пов'язаної з торгівлею на відкритому ринку цінних паперів;

7) компанії, пов'язаної з будь-яким суб'єктом, згаданим у підп. 1 - 6.

(2) Згадана у п. 1 заборона поширюється також на осіб, що перебувають у трудових, комісійних або інших відносинах подібної природи з суб'єктами, переліченими у згаданому пункті.

Стаття 43

Члени першої ради правління призначаються на дворічний термін.

Стаття 44

(1) Член спостережної ради товариства відповідає визначеним у підп. 1,2 п. 1 Ст. 41 вимогам, і гарантує належне виконання своїх обов'язків члена правління.

(2) Принаймні половина членів спостережної ради товариства має науковий ступінь у царині законознавства або економіки, причому для товариства працівників такій вимозі повинна відповідати лише принаймні половина членів спостережної ради, спосіб призначення яких відрізняється від зазначеного у п. 1 Ст. 45 способу.

(3) Принаймні половина членів спостережної ради призначається з-поміж осіб, що не належать ні до акціонерів відповідного товариства, ні до членів його керуючих або спостережних органів.

Положення п. 1 відповідним чином застосовуються з урахуванням п. 4 Ст. 41, а положення п. 2, 3 - з урахуванням п. 5 Ст.41.

Стаття 45

(1) Принаймні половина членів спостережної ради фонду для працівників обирається тими членами фонду для працівників, внески на чиї рахунки сплачувалися протягом останніх дванадцяти місяців, що передували дню виборів.

(2) Кількість членів спостережної ради товариства працівників визначається статутом згаданого товариства, і порядок їхнього призначення визначається статутними нормами, ухваленими спостережною радою.

(3) Згадані у п. 2 статутні норми зокрема визначають, хто голосує на виборах - члени товариства чи їхні представники, а також основні правила щодо звільнення осіб, призначених членами спостережної ради до закінчення терміну повноважень спостережної ради. Статутні норми не можуть ставити дійсність виборів у залежність від кількості осіб, що брали участь у виборах.

(4) Якщо статутними нормами передбачено, що на виборах голосують представники членів товариства, ними також визначається процедура обрання і звільнення представників, і термін їхніх повноважень.

(5) Перші вибори членів спостережної ради, що призначаються членами фонду для працівників, скликаються не пізніше 3 місяців від дня отримання відповідним фондом першого внеску. Протягом цього терміну спостережна рада складається з не менше, ніж п'яти членів, обраних засновниками відповідного товариства працівників.

(6) Якщо членів спостережної ради, що призначаються членами фонду для працівників, не обрано у визначений у п. 5 термін, це не є перешкодою для ухвалення спостережною радою важливих рішень.

(7) Якщо термін повноважень особи, обраної членами фонду для працівників, закінчується до закінчення терміну повноважень спостережної ради, рада негайно влаштовує додаткові вибори.

Стаття 46

Положення пп. 3-5 Ст. 379 Комерційного кодексу поширюються тільки на тих членів спостережної ради товариства, спосіб призначення яких відрізняється від зазначеного у п. 1 Ст. 45 способу.

Стаття 47

Жодна особа, що виконує будь-які обов'язки у керівних або спостережних органах суб'єктів, згаданих у п. 1 Ст. 42, або підтримує з цими суб'єктами трудові або комісійні, або будь-які інші правові відносини подібної природи, не може бути працівником універсального фонду, здатним справляти істотний вплив на діяльність фонду, і зокрема, на його інвестиційну політику.

Стаття 48

(1) Кожне товариство відповідає перед членами фонду за збитки, спричинені невиконанням або незадовільним виконанням своїх обов'язків, пов'язаних з управлінням та представництвом відповідного фонду, якщо тільки невиконання або незадовільне виконання обов'язків не зумовлене обставинами, за які товариство не відповідає, і яким воно не могло запобігти, незважаючи на виявлений ним найвищий рівень старанності.

(2) Фонд не відповідає за збитки, спричинені невиконанням або незадовільним виконанням завдань, згідно з п. 1.

(3) Якщо універсальне товариство не відповідає за збитки згідно з п. 1, такі збитки відшкодовуються з гарантійного фонду, якщо тільки збитки не зумовлені виключно помилкою постраждалої сторони. Положення Ст. 180 застосовуються відповідним чином.

(4) Положення п. 3 застосовуються також після банкрутства універсального товариства, якщо збитки, за які відповідає товариство, не можна відшкодувати за рахунок його майна. Дотримується порядок відшкодування збитків з використанням конкурсної маси, визначений у п. 2 Ст. 177.

(5) Доручення третій стороні виконання певних обов'язків товариства не обмежує відповідальність цього товариства.

Стаття 49

(1) Перелічені нижче особи зобов'язані охороняти, як професійну таємницю, пов'язану з діяльністю фонду інформацію:

1) члени статутних повноважних органів товариства;

2) будь-які особи, що підтримують трудові відносини з товариством;

3) будь-які особи, що підтримують відносини, зумовлені угодою про обслуговування, або якісь подібні правові відносини з товариством або фондом;

4) будь-які працівники будь-якого суб'єкта, що підтримує з товариством або фондом згадані у підп. 3 відносини.

(2) В рамках п. 1 професійна таємниця означає будь-яку інформацію стосовно списку членів фонду, розподілу коштів, що залишилися на рахунку члена фонду після його смерті, відповідно до Ст. 83, розкриття якої може вплинути на інтереси членів фонду або на інтереси учасників торгівлі на відкритому ринку цінних паперів.

(3) Положення п. 1 не застосовуються, якщо інформація надається прокуратурі у зв'язку з підозрами у вчиненні злочину, або за запитом суду або прокуратури або інших відповідних державних органів влади у зв'язку з судовим позовом стосовно діяльності фонду, товариства або депозитарію, включно з запитом спостережного органу у зв'язку з його наглядом за діяльністю фондів.

Стаття 50

(1) Товариство не може

1) купувати або отримувати у свою власність будь-які акції або інші цінні папери, часткову участь у інвестиційних фондах, документи на право участі, видані спільними інвестиційними закладами, зареєстровані офіси яких знаходяться за кордоном, а також брати участь у компаніях, що не є юридичними особами;

2) купувати будь-які цінні папери, випущені депозитарієм;

3) надавати будь-які позики і забезпечувати будь-які гарантії або поручительство;

4) брати на себе будь-які позики або кредити, включно з випуском облігацій, на суму, що перевищує 20% власного капіталу товариства.

(2) Положення п. 1 не поширюються на

1) цінні папери, випущені Державною скарбницею або Національним банком Польщі;

2) акції компаній, що утримують список членів фонду, яким управляє відповідне товариство;

3) акції компаній, що відповідають за врегулювання розрахунків при операціях на ринку капіталу, якщо тільки кількість таких акцій не створює відносин підлеглості в рамках положень Закону про торгівлю на відкритому ринку цінних паперів;

4) акції, випущені на основі Закону про чеки.

Стаття 51

(1) Товариство зберігає, у формі архіву, всі документи та матеріали, що стосуються фонду, яким воно управляє.

(2) В разі ліквідації фонду відповідно до п. 1 Ст. 71, згадані у п. 1 документи зберігаються ліквідатором фонду, а в разі ліквідації фонду для працівників відповідно до Ст. 75, документи та інші згадані в п. 1 матеріали утримуються депозитарієм. Згадане вище зобов'язання зберігає чинність протягом 50 років після завершення ліквідації фонду.

(3) Незалежно від згаданих у п. 1 зобов'язань, депозитарій зберігає у формі архіву всі документи та інші записи, що стосуються виконання депозитарієм своїх обов'язків, протягом 50 років після завершення ліквідації фонду.

(4) В разі неплатоспроможності або ліквідації депозитарію, до документів та інших матеріалів, що стосуються управління відповідним фондом або виконання депозитарієм своїх обов'язків, застосовуються положення п. 2 Ст. 406 Комерційного кодексу, і суд належної юрисдикції терміново повідомляє органу нагляду назву суб'єкта, призначеного зберігати згадані документи та інші матеріали.

Стаття 52

Положення Комерційного кодексу поширюються на будь-які питання, що стосуються товариств, діяльність яких не регулюється цим законом.

Глава 4

НЕОБХІДНІ УМОВИ ДЛЯ ПОЧАТКУ РОБОТИ ТОВАРИСТВ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ

Стаття 53

Для заснування товариства необхідна ліцензія органу нагляду.

Стаття 54

(1) Ліцензія надається за заявою засновників товариства. Заява про надання ліцензії повинна включати

1) статут товариства;

2) згоду засновників, у письмовій формі, із заснуванням товариства, текстом статуту і отриманням акцій у свою власність;

3) організаційні статутні норми товариства, що зокрема визначають запобіжні заходи проти розкриття інформації, використання якої може завдати шкоди інтересам членів фонду або інтересам учасників торгівлі на відкритому ринку цінних паперів;

4) список засновників, разом з інформацією про те, чи не є вони пов'язаними компаніями і про природу їхніх зв'язків, а також документи, що підтверджують їхній правовий статус і походження фінансових ресурсів, призначених для оплати акціонерного капіталу товариства;

5) список кандидатів у члени статутних керівних органів товариства (за винятком осіб, згаданих у Ст. 45), разом із заявами кандидатів, що вони згодні виконувати відповідні обов'язки і дотримувати будь-які встановлені законом вимоги, а також опис їхньої кваліфікації і їхньої попередньої професійної діяльності;

6) посвідку про те, що члени статутних керівних органів товариства не мають судимостей відповідно до підп. 2 п. 1 Ст. 41.

7) документи, що показують фінансовий стан усіх акціонерів товариства за останні 5 років, що передують даті подання заяви, разом з документами, які підтверджують, що вони не мають заборгованості по сплаті податків;

8) організаційно-фінансовий план діяльності товариства на наступні три роки.

(2) Разом із заявою про надання ліцензії на заснування універсального товариства, його засновники можуть подати до органу нагляду заяву про обіцянку надати ліцензію на заснування відкритого фонду. Така заява повинна включати

1) проект статуту фонду;

2) проект угоди з депозитарієм;

3) особові дані осіб, яких збирається найняти товариство після заснування відкритого фонду, і які матимуть значний вплив на фінансові рішення фонду;

4) список осіб, призначених депозитарієм для виконання визначених проектом угоди обов'язків;

5) інформація про досвід і кваліфікацію згаданих у підп. 3 і 4 осіб, разом з визначенням, котрі з них є консультантами по капіталовкладеннях.

Стаття 55

(1) Орган нагляду приймає рішення про надання ліцензії не пізніше ніж через три місяці після подання заяви.

(2) Надання ліцензії органом нагляду рівнозначне ухваленню статуту товариства.

Стаття 56

(1) Якщо разом із заявою про надання ліцензії на заснування універсального товариства засновники відкритого фонду подали також заяву про обіцянку надати ліцензію на заснування відкритого фонду, і нема причин відмовити у такій обіцянці, разом з ліцензією на заснування універсального товариства пенсійного фонду орган нагляду дає згадану обіцянку.

(2) Орган нагляду визначає в обіцянці термін її чинності, що повинен становити принаймні 6 місяців.

(3) Впродовж терміну чинності обіцянки орган нагляду відмовляє у наданні ліцензії на заснування відкритого фонду тільки в разі змін в інформації, включеної в додані документи, згадані у Ст. 14, або змін у документах, згаданих у підп. 1 п. 1 і п. 2 Ст. 54.

(4) В обіцянці надати ліцензію на заснування фонду може бути відмовлено з причин, визначених у п. 2 Ст. 15.

Стаття 57

Орган нагляду відмовляє у наданні ліцензію на заснування товариства, якщо

1) заява і додані документи не відповідають вимогам чинного законодавства;

2) статут товариства включає положення, що можуть загрожувати схоронності активів фонду або якось інакше зачіпати інтереси членів фонду;

3) поданий засновниками організаційно-фінансовий план діяльності товариства на наступні три роки не захищає належним чином інтереси членів фонду;

4) засновники не гарантують, що товариство вестиме справи у такий спосіб, що забезпечує належний захист інтересів членів фонду;

5) документи, що показують фінансовий стан акціонерів за останні 5 років, свідчать, що хтось із акціонерів має заборгованість по сплаті податків;

6) акціонерний капітал товариства фінансується позикою, підпадає під дію кредитної угоди або обтяжений боргами у будь-який інший спосіб.

Стаття 58

Будь-які поправки до статуту товариства або його депозитарію, а також будь-які поправки до угоди з депозитарієм повинні ухвалюватися органом нагляду.

Стаття 59

(1) Призначення членів правління і спостережної ради також повинне ухвалюватися органом нагляду, якщо тільки вони не виконували ті самі обов'язки протягом попереднього терміну повноважень згаданих органів.

(2) Положення п. 1 не поширюється на членів спостережної ради товариства працівників, призначених членами відповідного фонду для працівників.

Стаття 60

Товариство зобов'язане негайно сповістити орган нагляду про будь-які зміни згаданих у підп. 3 п. 1 Ст. 54 даних, включених до додатку до заяви про надання ліцензії на заснування фонду,

Глава 5

ПЕРЕХІД ПІД ІНШЕ УПРАВЛІННЯ І ЛІКВІДАЦІЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ

ЗЛИТТЯ ТОВАРИСТВ ПЕНСІЙНИХ ФОНДІВ

Стаття 61

Якщо товариство визнано неплатоспроможним або почалася його ліквідація орган нагляду видає рішення про відкликання ліцензії на заснування товариства.

Стаття 62

(1) Орган нагляду може видати рішення про відкликання ліцензії на заснування товариства в разі виявлення переконливих свідчень, що діяльність фонду не відповідає вимогам закону або статуту фонду, або суперечить інтересам членів фонду.

(2) Перед відкликанням ліцензії орган нагляду може поставити вимогу, щоб фонд у визначений термін привів свою діяльність у відповідність належним нормам.

(3) Якщо виявлені органом нагляду порушення мають особливо серйозну природу, додатково до відкликання ліцензії або згаданої у п. 2 вимоги, орган нагляду може накласти на товариство штраф на суму до 500 тис. злотих.

Стаття 63

У рішенні про відкликання ліцензії орган нагляду зазначає дату набуття чинності цього рішення.

Стаття 64

(1) Від того дня, коли рішення про відкликання ліцензії набуває чинності, фонд представляє депозитарій. Впродовж цього терміну фонд не приймає нових членів.

(2) Якщо у тримісячний термін від дати набуття чинності відповідного рішення про відкликання ліцензії жодне інше товариство не взяло під своє управління відкритий фонд, згідно з п. 3 Ст. 66, згаданий фонд на визначених органом нагляду умовах бере під своє управління універсальне товариство, що управляє відкритим фондом, активи якого мали найвищу величину наприкінці місяця, що передує місяцю, в якому рішення про відкликання ліцензії набуло чинності.

Стаття 65

Якщо у верховний адміністративний суд подано апеляцію на рішення про відкликання ліцензії, видане органом нагляду з причин, інших ніж зазначені у Ст. 61 причини, апеляція повинна розглядатися у двомісячний термін від дня її подання.

Стаття 66

(1) Універсальне товариство, що збирається припинити свою діяльність у відповідній сфері, може на основі угоди з іншим універсальним товариством передати останньому управління своїм відкритим фондом.

(2) Товариство, що бере фонд під своє управління, здобуває права і зобов'язання товариства, що управляло згаданим фондом раніше. Положення будь-якої угоди, що забезпечують звільнення від певних зобов'язань, не мають чинності стосовно до третіх сторін.

(3) За винятком визначеного у п. 1 випадку, товариство може взяти під своє управління фонд, тільки якщо орган нагляду відкликав ліцензію товариства, що управляло фондом до його переходу під інше управління, з урахуванням Ст. 76.

(4) Взяти під своє управління фонд може тільки товариство, що управляє фондом того самого типу.

Стаття 67

(1) Товариство може злитися з іншим товариством.

(2) Положення п. 4 Ст. 66 застосовуються відповідним чином.

Стаття 68

(1) Для злиття товариств і для згаданого у Ст. 66 переходу фонду під управління іншого товариства необхідне попереднє схвалення органу нагляду.

(2) Заява про схвалення подається товариством, що бере під своє управління фонд, а в разі злиття товариств - кожним з товариств, що зливаються.

(3) Схвалення переходу фонду під управління іншого товариства або злиття товариств рівнозначне схваленню зміни у статуті фонду у межах, визначених підп. 2-4 п. 2 Ст. 13.

(4) Схвалення органу нагляду визначає конкретні вимоги до переходу фонду під управління іншого товариства або до злиття товариств.

Стаття 69

(1) Схвалення органом нагляду переходу фонду під управління іншого товариства або злиття товариств є основою для ліквідації фонду, який передається під управління іншого товариства, або який управлявся пенсійним товариством, що перейшло під інше управління в результаті злиття, або - якщо злиття товариств відповідає п. 2 Ст. 463 Комерційного кодексу - який був зазначений у заяві про дозвіл на злиття згідно з п. 5.

(2) Вищезгадане схвалення визначає дати початку і завершення ліквідації фонду.

(3) Орган нагляду негайно сповіщає реєстраційний суд про свою постанову про ліквідацію фонду, і забезпечує реєстраційний суд копією такої постанови. Суд за службовим обов'язком вносить в реєстр фондів дату початку ліквідації і назву ліквідатора.

(4) Ліквідатором фонду є товариство, що бере фонд під своє управління.

(5) Якщо злиття товариств здійснюється відповідно до п. 2 Ст. 463 Комерційного кодексу, в заяві про схвалення такого злиття зазначається фонд, що підлягає ліквідації.

Стаття 70

(1) Відкритий фонд негайно публікує у щоденній загальнопольській газеті сповіщення з викладенням змісту виданого органом нагляду схвалення переходу фонду під управління іншого товариства або злиття універсальних товариств, разом з інформацією про права членів фонду у зв'язку з його ліквідацією.

(2) На підставі сповіщення члену фонду про те, що він склав угоду з іншим відкритим фондом, зробленого не пізніше двох місяців від дня публікації згаданого у п. 1 сповіщення, відкритий фонд зобов'язаний переказати суми, що підлягають внесенню на рахунок згаданого члену цього фонду. У такому випадку відкритий фонд не повинен стягувати плату, згадану у підп. 2 п. 1 Ст. 134.

(3) У випадку фонду для працівників, акціонерів товариства працівників, що управляють фондом, негайно забезпечують згаданою у п. 1 інформацією, згідно з процедурою, визначеною статутом фонду.

(4) Фонд негайно сповіщає орган нагляду про зміст сповіщення, згаданого у п. 1, або інформації, згаданої у п. 3.

(5) Якщо відкритий фонд не виконує згадане у п. 1 зобов'язання, орган нагляду поширює сповіщення за рахунок ліквідатора.

Стаття 71

(1) Ліквідація фонду здійснюється переказом його активів у фонд, що управляється товариством, яке взяло згаданий фонд під своє управління, або внаслідок злиття взяло під своє управління товариство, що управляє згаданим фондом; якщо злиття товариств відповідає п. 2 Ст. 463 Комерційного кодексу, ліквідація фонду здійснюється переказом його активів у фонд, що не підлягає ліквідації внаслідок злиття товариств, з урахуванням п. 3.

(2) Переказ активів здійснюється на дату, зазначену у схваленні переходу під інше управління або злиття товариств, але не пізніше 9 місяців від дня видання такого схвалення органом нагляду. Зазначеною у схваленні датою є дата завершення ліквідації фонду в розумінні п. 2 Ст. 69.

(3) Після сповіщення органу нагляду згідно з п. 4 Ст. 70, фонд, що ліквідується, зобов'язаний негайно розірвати свою угоду з депозитарієм, що зберігає його активи, і має право розірвати угоди з будь-якими іншими суб'єктами, що діють від його імені, причому розрив набуває чинності на дату завершення ліквідації. Будь-які положення таких угод, що обмежують або виключають можливість розриву угоди згаданим вище способом, вважаються безумовними.

(4) Вважається, що переказ активів фонду до іншого фонду набуває чинності на дату завершення ліквідації згаданого фонду. Водночас фонд, що отримав під своє управління активи, здобуває також усі права і зобов'язання ліквідованого фонду. Від згаданої дати фонд, що взяв під своє управління активи, перераховує одиниці обліку реального основного капіталу фонду, що переходить під інше управління, в одиниці обліку реального основного капіталу фонду, що бере активи під своє управління.

(5) Передача активів фонду, що переходить під інше управління, депозитарію, який зберігає активи фонду, що бере під своє управління згаданий фонд, здійснюється згідно з правилами, зазначеними у Ст. 163.

(6) Рада міністрів видає указ, що визначає докладну процедуру ліквідації фонду шляхом передачі активів цього фонду іншому фонду.

Стаття 72

Негайно після ліквідації фонду ліквідатор сповіщає орган нагляду про завершення дій, згаданих у пп. 3-5 Ст. 71, і подає у реєстраційний суд заяву про видалення фонду з реєстру фондів.

Стаття 73

Ліквідація фонду для працівників, що переходить під управління іншого товариства працівників, завершується відповідно до Ст. 75-78.

Стаття 74

(1) Ліквідація фонду для працівників здійснюється на підставі постанови органу нагляду про ліквідацію згаданого фонду.

(2) Видана органом нагляду постанова визначає дати початку і завершення ліквідації фонду.

(3) Положення п. 3 Ст. 69 і пп. 3-4 Ст. 70 застосовуються відповідним чином.

(4) Ліквідатором фонду для працівників є його депозитарій, якщо орган нагляду не визначає іншого депозитарія.

Стаття 75

Ліквідація фонду складається з ліквідації його активів, стягнення належних фонду боргів, виконання зобов'язань його кредиторів, і розподілу сум, що підлягають внесенню на рахунки його членів, згідно з їхніми вказівками.

Стаття 76

(1) У випадку ліквідації фонду для працівників, суми, що підлягають внесенню на рахунки його членів, можуть розподілятися в один з перелічених нижче способів.

1) переказуватися в інший фонд для працівників у вигляді переказу, за умови, що член згаданого фонду для працівників відповідає умовам членства в іншому фонді;

2) переказуватися у компанію по страхуванню життя на умовах, визначених Законом про пенсійні програми для працівників;

3) переказуватися відкритому інвестиційному фонду або спеціалізованому відкритому інвестиційному фонду на умовах, визначених Законом про пенсійні програми для працівників;

4) сплачуватися члену фонду у формі одноразової виплати.

(2) Вищезгадані суми розподіляються зазначеним у підп. 4 п. 1 способом, якщо член фонду не дає жодних розпоряджень щодо використання його активів.

(3) Активи, не розподілені згідно з п. 1, вносять на судовий депозит.

Стаття 77

Ліквідатор негайно сповіщає орган нагляду про завершення дій, згаданих у Ст. 75. Водночас, ліквідатор подає у реєстраційний суд заяву про видалення фонду з реєстру фондів.

Стаття 78

Рада міністрів видає указ, що визначає конкретну процедуру ліквідації фонду для працівників у випадку, згаданому у Ст. 73, і зокрема, процедуру і крайній строк подання членами фонду розпоряджень стосовно сум, що підлягають внесенню на їхні рахунки.

Глава 6

АНТИМОНОПОЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

Стаття 79

(1) Начальника служби захисту споживачів і сприяння конкуренції сповіщають про будь-який намір універсального товариства злитися з іншим універсальним товариством, або взяти під своє управління відкритий фонд, якщо об'єднана величина чистих активів фонду, яким управлятимуть після передбачуваного злиття або переходу під інше управління, може перевищити 33% від повної величини всіх чистих активів відкритого фонду за будь-який місяць року, що передує року сповіщення.

(2) Згадане у п. 1 сповіщення про намір злитися з іншим товариством, або взяти під своє управління фонд, видається не пізніше 14 днів після дати

1) ухвалення загальними зборами акціонерів обох універсальних товариств рішення про злиття з іншим товариством;

2) подання до органу нагляду заяви про схвалення переходу відкритого фонду під інше управління у зв'язку з відкликанням ліцензії на заснування універсального товариства;

3) складення згаданої у п. 1 Ст. 66 угоди про перехід відкритого фонду під інше управління.

(3) Сповіщення видається

1) у випадку злиття - окремо правліннями товариств, що зливаються;

2) у випадку переходу під інше управління - правлінням товариства, що бере під своє управління інше товариство.

(4) Сповіщення про намір товариств злитися включає виписку з Комерційного реєстру, статути товариств, що зливаються, інформацію про фонди, якими управляли згадані товариства, разом з даними про їхні активи і їхнє становище на ринку фінансових послуг, а також необхідні документи відповідно до п. 2.

(5) Не пізніше 2 місяців, а у згаданому у п. 2 Ст. 2 випадку - не пізніше 1 місяця після отримання сповіщення, начальник служби захисту споживачів і сприяння конкуренції інформує про свою згоду сторони, що видали сповіщення, або видає постанову, що забороняє передбачуване злиття або перехід під інше управління. Така постанова може видаватися, тільки якщо внаслідок передбачуваного злиття з іншим товариством або переходу фонду під його управління, товариство здобуває панівне становище на ринку або зміцнює таке становище.

(6) Положення пп. 1-5 не поширюються на перехід відкритого фонду під інше управління у випадку, згаданому у п. 2 Ст. 64.

Стаття 80

На будь-які нерегульовані цим законом питання стосовно злиття універсальних товариств або переходу відкритих фондів під інше управління поширюються положення Закону про запобігання монополізації ринку від 24 лютого 1990 р. (Law Journal, 1997, № 49, item 318).